technikum
Kl. I
Sofokles Król Edyp
William Szekspir Makbet
Molier Świętoszek
H. Sienkiewicz Quo vadis
H. Sienkiewicz Potop
Kl.II
J. W. Goethe Cierpienia młodego Wertera
− Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
− Adam Mickiewicz Dziady cz. III
− Juliusz Słowacki Kordian
− Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia
− Adam Mickiewicz – wybór wierszy
− Juliusz Słowacki – wybór wierszy
− Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
Kl.III
− Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
− Bolesław Prus Lalka
− Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
− Eliza Orzeszkowa Gloria victis
− Maria Konopnicka Mendel Gdański
− Bolesław Prus Kamizelka
− Henryk Sienkiewicz Potop (lub kl.I)
− Joseph Conrad Jądro ciemności
− Stanisław Wyspiański Wesele
− Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
− Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
Kl. IV
Stefan Żeromski Przedwiośnie
− Witold Gombrowicz Ferdydurke
− Zofia Nałkowska Granica
− Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
− Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
− Bolesław Leśmian – wybór wierszy
− Julian Tuwim – wybór wierszy
− Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
− Czesław Miłosz – wybór wierszy
− Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
− Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
− Zbigniew Herbert – wybór wierszy
− Miron Białoszewski – wybór wierszy
− Wisława Szymborska – wybór wierszy
− Stanisław Barańczak – wybór wierszy
− Jan Twardowski – wybór wierszy
− Sławomir Mrożek Tango
− Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
− Albert Camus Dżuma
Poziom rozszerzony
1. LITERATURA POLSKA
− Jan Kochanowski Treny
− Juliusz Słowacki Kordian
− Witold Gombrowicz Trans-Atlantyk
− Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka
− Stanisław Ignacy Witkiewicz Szewcy
2. LITERATURA POWSZECHNA
− Dante Boska Komedia – fragmenty Piekła
− Jan Wolfgang Goethe Faust – część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
− Franz Kafka Proces
− Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata
Zasadnicza szkoła zawodowa
Kl. I
William Szekspir Makbet
Molier Świętoszek
Kl. II
B. Prus Lalka(fragm..)
H. Sienkiewicz Potop (fragm..)
S. Wyspiański Wesele
Kl.III
T .Borowski: Dzień na Harmenzach, U nas, w Auschwitz, Proszę państwa do gazu
H. Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem
A. de Saint – Exupery: Ziemia – planeta ludzi
M. Hłasko Opowiadania (np.: Okno, Pętla, Pierwszy krok w chmurach)