Maj miesiącem profilaktyki nowotworowej

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

4Profilaktyka zdrowia jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania organizmu w każdym wieku. Często bagatelizowane w młodym wieku dolegliwości bądź pierwsze symptomy chorób swoje wzmożone natężenie przybierają w kolejnych dekadach życia. Mając to na uwadze podejmujemy różne działania prozdrowotne.

             Miesiąc maj 2017 r. jest w naszej szkole miesiącem profilaktyki nowotworowej.

             W ramach działań profilaktycznych, oraz realizując zadania zawarte w programie profilaktycznym; „Wybierz Życie – pierwszy krok” w dniu 15.05.2017r odbyło się szkolenie uczniów klas 2tz, 1tz, 1k, 2k, 3k na temat:

1. Najczęstsze determinanty procesów kancerogennych w organizmie.

2. Rola wczesnej diagnostyki i badań przesiewowych w profilaktyce nowotworowej.

3. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie.

       25 maja przeprowadzone zostały działania akcyjne polegające na utworzeniu punktu informacyjnego, w którym udzielano informacji na temat skutków zdrowotnych wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych, oraz skutków zdrowotnych palenia tytoniu. Prowadzone były rozmowy z uczniami, rozdawano materiały tematyczne, dokonano demonstracji upośledzenia zmysłów przy użyciu narkogogli i alkogogli.

     W klasach 1tp i 2tpb przeprowadzono szkolenie na temat: „Profilaktyka nowotworowa”.

Szkolenia i działania akcyjne przeprowadziły pani Bogumiła Prymaczuk i pani Agata Wójtowicz– pracownicy powiatowej stacji SANEPD.

W tym miesiącu pani Bożena Cieszko - Pankiewicz oraz pani Małgorzata Jędruszczak w ramach wdż i biologii przeprowadziły zajęcia związane z podstawową wiedza na temat raka szyjki macicy i wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Uczniowie mieli okazję zapoznania się ze sposobami profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne) i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne), które powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich optymalne zastosowanie.

     Przeprowadzone przez szkołę działania z pewnością wpłyną na podniesienie świadomości i zainteresowania uczniów własnym zdrowiem oraz będą kształtować zachowania sprzyjające zdrowiu.

Maj miesiącem profilaktyki nowotworowejMaj miesiącem profilaktyki nowotworowejMaj miesiącem profilaktyki nowotworowejMaj miesiącem profilaktyki nowotworowej

 

Szukaj

Menu użytkownika