Kazimierz Dolny to piękne renesansowe miasto położone nad Wisłą i Grodarzem. Wtulone w skarpę Płaskowyżu Nałęczowskiego, przeciętego malowniczymi wąwozami. Kazimierz Dolny ma jedyny, niepowtarzalny klimat. Zachwyca wspaniałym rynkiem z zachowanymi kamienicami renesansowymi, kramami na których można kupić słynne koguty i inne kazimierskie łakocie. Nad miastem góruje majestatyczna fara pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku i baszta obronna. Kazimierz to miasto muzeów, galerii sztuki i słynnego festiwalu Filmu i Sztuki "DWA BRZEGI".

IMG 7651IMG 7643

19 października 2021 r.  uczniowie klasy 3 tez, 2 tz, 3 te uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Czekała na nich przejażdżka meleksami do Wąwozu Korzeniowego. Na miejscu mieli przyjemność zobaczyć głębokie, lessowe wąwozy, które oplatają miasto siecią przepięknych tras. Udało się przejść tym, uznawanym za najbardziej malowniczy z kazimierskich wąwozów – Korzeniowym Dołem, liczącym ok. 400m. Jego urodę charakteryzowały wystające ze ścian, poskręcane korzenie drzew. Podczas jazdy meleksami uczniowie poznali historię miasta oraz podziwiali piękne zabytki. Następnie spotkaliśmy się na rynku z panią przewodnik, dzięki której poznaliśmy historię Kazimierza Dolnego. Zwiedziliśmy Zamek Kazimierza Wielkiego, Basztę, Rynek. Weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki, panoramę miasta. Wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną w naszej w pamięci.

IMG 7521

Poczuj magię artystycznego Kazimierza. Zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego miasta.

IMG 7702

ZABYTKI KAZIMIERZA DOLNEGO W PIGUŁCE

Zamek w Kazimierzu Dolnym
Wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego w latach czterdziestych XIV w. Legenda głosi, że król wybudował zamek dla swojej ukochanej Esterki aby z nią tam się spotykać. W latach 1509 - 1644 była tutaj siedziba rodowa Firlejów. Pod koniec XVIII wieku opuszczony. Obecnie po kilkuletnim remoncie ruiny oddano do użytku zwiedzających. Warto wejść na zamkową wieżę mieszkalno - obronną skąd roztacza się wspaniała panorama na Kazimierz Dolny i małopolski przełom Wisły. W jej piwnicach mamy wyjątkową komiksową ekspozycję poświęconą miłości Kazimierza Wielkiego i Esterki.
Baszta
Najstarszy kazimierski zabytek z początku XIV wieku. Wieża ma wysokość 20 metrów i grubość murów aż 4 metry. W dawnych czasach pełniła funkcję obronną oraz była....latarnią
Góra Trzech Krzyży
Najwyższe wzgórze Kazimierza. Nazwa wzięła się od krzyży, które upamiętniają zmarłych na epidemię. Warto tutaj wejść by zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram w Polsce - miasta Kazimierz Dolny i dolinę Wisły.
Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja
Najstarsza świątynia. Fundowana za czasów Kazimierza Wielkiego. W czasie największego rozkwitu miasta w XVI wieku przebudowana w stylu renesansu lubelskiego.
W środku zwraca uwagę: prezbiterium z ołtarzem poświęconym Św. Bartłomiejowi, jedne z najstarszych organów w Polsce, żyrandol z głową jelenia i wspaniała renesansowa kaplica Górskich.
Renesansowy rynek
Nieregularny i stromy. Wokół rynku zachowało się kilkanaście kamienic w stylu renesansu. Znajdują się tutaj najpiękniejsze polskie Kamienice Przybyłowskie "Pod Świętym Mikołajem" i "Pod Św. Krzysztofem"
Kamienica Celejowska
Zwana "Pod Świętym Bartłomiejem" od imienia dawnego jej właściciela Bartłomieja Celeja. Znana z najpiękniejszej attyki w Polsce.
Kościół i klasztor OO. Reformatów
Druga kazimierska świątynia fundowana dla reformatów pod koniec XVII w. Do kościoła prowadzą drewniane schody o 60 stopniach.
Mały Rynek
To malowniczy zakątek Kazimierza  związany z kulturą żydowską. Zwracają uwagę odrestaurowane dawne jatki koszerne i synagoga z 1677 roku.