Dzień Edukacji Narodowej w bieżącym roku szkolnym obchodzony był w naszej szkole inaczej niż zwykle, ponieważ  uwzględniono zasady reżimu sanitarnego. Zamiast uroczystej akademii  dla całej społeczności szkolnej, odbyły się wyłącznie pojedyncze spotkania  w klasach.

Uroczysty charakter tego dnia podkreśliła „tonąca w kwiatach” gazetka umieszczona na tablicy przed pokojem nauczycielskim. Dużo pracy i zaangażowania w uświetnienie tego dnia włożyli  uczniowie z klas technikum ekonomicznego, a szczególnie: Weronika Kaczor, Weronika Karauda, Karolina Krysa, Karolina Kucharska, Milena Poniedziałek. A Weronika Potębska i Mateusz Czwórnóg z klasy 4 tpfe w tym uroczystym dniu wręczyli symboliczną różę nauczycielom. Weronika Kaczor wykonała zdjęcia.

Życzenia społeczności uczniowskiej skierowane do wszystkich pracowników szkoły warto zacytować:

den

Z    okazji    Dnia    Edukacji    Narodowej    składamy    Państwu   Najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Wiemy, że praca z młodymi ludźmi, to trudne zadanie, wymagające zaangażowania, entuzjazmu i pozytywnego nastawienia. Dzięki  Edukacji możemy  stawać się dojrzałymi ludźmi i obywatelami.

Dziękujemy  Państwu za to,  że  jesteście  blisko  nas  i podejmujecie wiele  wysiłków,  by   dzielić   się   z  nami   wiedzą.   Jesteśmy   wdzięczni  za  pasję   i  poświęcenie,  pokonywanie  trudności  oraz  motywowanie  nas do   stawania   się   lepszymi,   poprzez zwalczanie własnych słabości.

Społeczność  uczniowska  ZS nr 1  w  Krasnymstawie

O początkach Dnia Edukacji Narodowej można przeczytać na str.: . https://www.wsip.pl/blog/dzien-edukacji-narodowej-skad-pochodzi/

Fragment artykułu:

„Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały też szkoły wyższe: Akademia Krakowska i Akademia WileńskaNiestety utrata przez Polskę niepodległości położyła kres Komisji Edukacji Narodowej.

Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej.”