logo big

Najnowsze artykuły

13 Lut 2019 08:28 - Postaw na zawód !!!

Dnia 12 lutego 2019 w ramach promocji szkoły pani Agnieszka Pawlas i Katarzyna Oleszczuk na zaproszenie pani Feliksy Gorzkowskiej przeprowadziły warsztaty kulinarne pod roboczym tytułem „Dobre bo Walentynkowe” dla uczniów III klas gimnazjum i VIII klas ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach. Uczniowie mimo ferii i licznych powtórek do egzaminów chętnie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Pod okiem pani Agnieszki i pani Kasi przygotowali walentynkowe przysmaki [ ... ]

GastronomiaCzytaj więcej...
13 Lut 2019 08:01 - Postaw na zawód !!!
Cukiernik

Cukiernik to wymarzony zawód dla osób, których pasją jest wypiekanie ciast i przygotowywanie deserów. Współczesne cukiernie wyposażone są w nowoczesny sprzęt, dlatego też osoba pracująca na tym stanowisku oprócz umiejętności pieczenia ciast i sporządzania deserówz różnych stron świata musi nauczyć się sztuki dekorowania wyrobów cukierniczych, posiadać wiedzę z zakresu obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji cukierniczej, a [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
08 Lut 2019 12:25 - Postaw na zawód !!!
Kuchnia molekularna

KUCHNIA MOLEKULARNA      Powstanie kuchni molekularnej. Zwolennicy niekonwencjonalności twierdzą, że kuchnia molekularna to nic odkrywczego. Już w I wieku po Chrystusie w Aleksandrii, Maria Prophetisa zaczęła eksperymentować z jedzeniem i wymyśliła pieczenie na wolnym ogniu. Dzięki wielu próbom wpadła na pomysł bain marie lub marianbad czyli kąpieli wodnej. Przypisuje się jej również wynalezienie aparatu do destylacji [ ... ]

GastronomiaCzytaj więcej...
08 Lut 2019 09:15 - Postaw na zawód !!!
Wizyta studyjna w Fundacji Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości

Wizyta studyjna w Fundacji Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości 7 lutego 2019 roku uczniowie klas 4 technikum ekonomicznego i 4 technikum budownictwa w osobach Klaudii Mazurek, Konrada Sierpiny i Krystian Dubiela wraz z uczniami innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego  mieli okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w Fundacji Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości  w Łukowie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw Plus” [ ... ]

EkonomiaCzytaj więcej...
07 Lut 2019 20:30 - Postaw na zawód !!!
 „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

5 lutego pod hasłem „Działajmy razem!” obchodziliśmy  po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).  Miał on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
07 Lut 2019 10:14 - Postaw na zawód !!!

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH  Symbol zawodu 343404 Technik żywienia i usług gastronomicznych to zawód stworzony dla ludzi lubiących przygody ze sztuką kulinarną, dbających o siebie i innych.  Technik żywienia i usług gastronomicznych jest bardzo atrakcyjnym zawodem, przygotowuje do świadczenia szeroko pojętych usług gastronomicznych. Rynek usług gastronomicznych rozwija się dynamicznie, dlatego będą tworzyć się nowe miejsca pracy dla technika żywienia [ ... ]

GastronomiaCzytaj więcej...
07 Lut 2019 10:12 - Wybierz Technikum Ekonomiczne !!!

Technik ekonomista 331403 Na wstępie należy obalić mit, dlatego stanowczo stwierdzamy: EKONOMIA TO NIE MATEMATYKA. W TECHNIKUM EKONOMICZNYM dokonujemy podstawowych obliczeń arytmetycznych z wykorzystaniem kalkulatora i programów komputerowych. Matematyki nie ma więcej niż w innych klasach. Wszyscy uczniowie mają do dyspozycji laptopy i stały dostęp do Internetu. Pojawiają się natomiast nowe, ciekawe przedmioty, w których naukę rozpoczyna się od podstaw np. podstawy ekonomii, działalność [ ... ]

EkonomiaCzytaj więcej...
02 Lut 2019 17:54 - Postaw na zawód !!!
Informacja dla rodziców - zebranie z rodzicami

Dnia 5 lutego 2019 roku (wtorek) o godz. 15.30 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 odbędzie się zebranie z rodzicami w świetlicy szkolnej. Tematem spotkania będzie podsumowanie I semestru 2018/2019.      

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...

GE week

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości ŚTP to międzynarodowa inicjatywa promująca świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowania inicjatyw biznesowych. Organizowany jest od 2008 roku w ponad 160 państwach na całym świecie. Co roku w listopadzie, od dziesięciu lat, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych.

Celem tego ogromnego przedsięwzięcia jest „propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, ich aktywnej postawy wobec życia i poczucia współodpowiedzialności za przyszłość świata.” 

Szkoła uczestnicząca w programie:

 • tworzy sprzyjającą atmosferę dla współpracy z przedstawicielami życia gospodarczego w regionie,
 • buduje pozytywne relacje z lokalnym biznesem,
 • umożliwia młodzieży bezpośredni kontakt z praktykami biznesu,
 • przygotowuje uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
 • pomaga młodym ludziom rozwijać przedsiębiorcze zachowania w miejscu zamieszkania,
 • przybliża podstawowe zasady podejmowania działalności gospodarczej,
 • umożliwia uczniom poznanie specyfiki lokalnego rynku pracy,
 • przygotowuje uczniów do wejścia na rynek pracy,
 • pomaga młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością

 Dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 była to okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Biznes przy tablicy”. 

W dniu 14 listopada  nasi uczniowie z klas 3te, 3tz, 4te, 4tp odwiedzili Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie.  Pracownicy banku wyjaśnili młodzieży, jakie są możliwości finansowania własnej działalności np. uzyskania preferencyjnego kredytu bankowego. Zapoznani zostali z ofertą produktow bankowych i zasadami funkcjonowania sektora bankowego. 

bsbs1bs2bs3

14 listopada uczniowie spotkali się z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Krasnymstawie.

Celem wydarzenia było: 

 • promocja usług i instrumentów rynku pracy świadczonych przez instytucje rynku pracy
 • pomoc młodym ludziom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej/zmiana kwalifikacji
 • oczekiwania młodych pracowników/absolwentów wobec pracodawców 
 • wady i zalety różnych form zatrudnienia         
 • przyczyny i skutki bezrobocia na lokalnym rynku pracy

upup3

16 listopada odbyło się spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. Pani rzecznik przedstawiła zebranym charakter swojej pracy, w której przede wszystkim skupia się na realizowaniu zadań na podstawie przepisów z zakresu ochrony konsumentów i konkurencji. Wśród zadań należących do Powiatowego Rzecznika Konsumentów jest bezpłatne poradnictwo i udzielanie informacji prawnej. W związku z tym pani rzecznik przedstawiła jakie prawa ma konsument i jakie obowiązki musi wypełniać. Swoją wiedzę poparła przykładami z życia codziennego, które mogą spotkać każdego. Ponadto była możliwość dyskusji na ten temat. Zostały omówione procedury składania reklamacji, wskazując różnicę pomiędzy gwarancją a niezgodnością towaru z umową, różnicę między gwarancją a rękojmią itp.

rzecznikrzecznik1

17 listopada uczniowie klasy 1 te, 1 tf, 1 tz odwiedzili Bank Pekao S.A. w Krasnymstawie. Młodzież została zapoznana z historią banku, strukturą i zasadami funkcjonowania tej jednostki. Następnie uczniowie mieli okazję poznać zabezpieczenia polskich i obcych banknotów, w przyszłości będą mogli bez problemu sprawdzić autentyczność walut. Pracownicy banku zapoznali uczniów z ofertą produktową banku, a także odpowiedzieli na  szereg nurtujących ich pytań dotyczących. m.in. rachunków, kredytów studenckich. W przyszłości nasi uczniowie będą podejmować finansowe decyzje, dlatego warto promować wśród młodzieży efektywne gospodarowanie pieniędzmi. Zawód bankowca to zawód ambitny, może w przyszłości nasi uczniowie znajdą zatrudnienie w sektorze bankowym.

pe3

pe4pe

pe2pe1

 

Wszystkie zorganizowane spotkania były bardzo udane i należy je uznać za niezwykle cenne lekcje przedsiębiorczości. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała droga do sukcesu ludzi, których dzisiaj podziwiają, których osiągnięcia stawiane są za wzór.

Koordynatorami obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w ZSP nr 1 byli nauczyciele: Katarzyna Mańko, Bożena Cieszko-Pankiewicz, Małagorzata Typiak.


plan200x200dziennik200x200

lightbox

bip logo